loading
Panele szklane do kuchni stanowią coraz bardziej popularne rozwiązanie, ponieważ są odporne na zarysowania i gwałtowne zmiany temperatury, a przy tym można je stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Coraz więcej osób wybiera taki dodatek jako alternatywę dla tradycyjnych malowanych ścian. Szkło to elegancka dekoracja, która nie tylko zapewnia kuchni funkcjonalność, ale też wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Szklane panele są szeroko dostępne, jednak ich montaż wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Montaż paneli szklanych w kuchni – co warto wiedzieć?

Przed rozpoczęciem montażu paneli szklanych w kuchni, warto zapoznać się z ogólnymi zaleceniami i wskazówkami. Po pierwsze, aktualny schemat montażu paneli szklanych zakłada, że powinno się je mocować dopiero po montażu mebli. Takim sposobem łatwiej jest dobrze zagospodarować przestrzeń i zapewnić pełną estetykę wnętrza. Warto zaznaczyć, że gdy w kuchni już znajdują się meble, łatwiej jest dobrać odpowiedni design oraz kolor szklanych paneli. Po montażu mebli łatwiej jest też wykonać projekt uwzględniający miejsce kuchenki i zlewu oraz kontaktów elektrycznych.

Jak przygotować podłoże pod szklane panele?

Bardzo ważnym krokiem w montażu szklanych paneli w kuchni, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ilość paneli oraz przestrzeń, jaką mają zajmować. Trzeba się bowiem upewnić, czy ściana jest odpowiednio stabilna, aby wytrzymać dany ciężar szkła. Warto wiedzieć, że szklane panele można montować zarówno na klasycznej otynkowanej ścianie murowanej, jak i przy konstrukcjach typu karton gips. Co więcej, szklane panele sprawdzą się także na kafelkach i glazurze, o ile będą dobrze trzymać się ściany.  Wszystkie powierzchnie pyliste powinny zostać zagruntowane, zanim zostaną do nich przymocowane panele. Należy też usunąć wszelkie stare tłuszcze, tapety i inne zanieczyszczenia, które mogłyby wpływać na zmniejszenie przyczepności paneli.

Metody montażu paneli szklanych

Szklane panele można zamontować na kilka sposobów. Wyróżniamy 3 popularne metody:
  • bezpośrednie klejenie do ściany: metoda najczęściej stosowana. Wymaga wiedzy na temat tego, jaki klej najlepiej sprawdzi się do klejenia paneli szklanych. Przyklejenie to najbardziej estetyczna metoda montażu paneli szklanych w kuchni;
  • montaż przy pomocy śrub: można spróbować zamontować panele przy pomocy śrub, jednak ta metoda wymaga wiercenia otworów, a przy tym śruby będą widoczne na zewnątrz;
  • montaż przy pomocy listwy mocującej: listwy mogą wprowadzić dodatkowe załamania, które utrudniają sprzątanie. 
Podczas montażu paneli szklanych bardzo ważne jest dokładne dokonanie wszelkich niezbędnych wymiarów. Między innymi właśnie z tego względu warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę, która nie tylko dobrze wymierzy panele i powierzchnię, na której mają się znaleźć, ale też użyje do montażu fachowych narzędzi. Pomoc specjalistów zazwyczaj skutkuje większą trwałością paneli i lepszym efektem estetycznym.