loading

Wprost nie sposób wyobrazić sobie łazienki bez lustra łazienkowego na wymiar. Dlaczego na wymiar? Zamawiając lustro na wymiar możemy zdefiniować nie tylko jego rozmiar, ale również kształt oraz sposób wykończenia brzegów. To wszystko ma istotny wpływ na estetykę pomieszczenia oraz jego optykę. Warto bowiem pamiętać o tym, że samo obicie lustrzane to za mało, żeby niewielkie pomieszczenie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego…

Lustra nietypowe do zadań specjalnych

To samo lustro może być wąskie i długie lub szerokie i krótkie – wszystko zależy od tego, jak zostanie zrotowane przed zawieszeniem na ścianie. Lustro wąskie i długie uniesie nieco sufit i sprawi wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe niż w rzeczywistości. Podobny efekt, ale bez efektu optycznego powiększenia przestrzeni przez odbicie lustrzane, otrzymamy montując na ścianach panele szklane lacobel z pionowym nadrukiem. Lustro szerokie i długie oddali od siebie ściany sprawiając, że pomieszczenie wyda się szersze. Zawieszone w ten sposób może również zdziałać cuda dla optycznego powiększenia przestrzeni. Analogicznie, w celu uzyskania złudzenia „poszerzenia” pokoju możemy zastosować panele ze szkła hartowanego z poziomym wzorem. Panele szklane w prawdzie nie zaoferują nam tego, co lustra na wymiar, ale z ich pomocą również możemy uzyskać „efekt głębi” – wszystko zależy od wzoru, jaki na nich nadrukujemy. Wzory 3D, do których wchodzimy wspaniale kreują złudzenie głębi i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być znacznie większe niż w rzeczywistości.

Inne sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni

Szafy, przepierzenia, ścianki działowe, drzwi – te wszystkie elementy mogą działać na niekorzyść niewielkiej przestrzeni. Żeby zachować funkcjonalność pomieszczenia, jednocześnie go nie przytłaczając nadmiarem rozwiązań konstrukcyjnych i mebli polecamy zabudowy szklane. Jeśli już decydujemy się na dużą szafę w niewielkim pomieszczeniu, wymieńmy drzwi na panele z lustrami na wymiar. Jeśli zależy nam na fizycznym odseparowaniu od siebie dwóch części pokoju zdecydujmy się na relatywnie niewielki mebel pełniący funkcję tzw. separatora (może to być półka na książki lub witryna ze szkła na zamówienie) lub przepierzenie wykonane ze szkła hartowanego (z nadrukiem lub bez). Wymiana optycznie ciężkich, jednopanelowych drzwi wewnętrznych na drzwi szklane – uchylne bądź przesuwne – również może zdziałać cuda dla optyki pomieszczenia.