loading
Lustro stanowi ważny element wyposażenia, jak i dekoracji łazienki. Odpowiednio dobrane i umiejscowione w przestrzeni nie tylko zapewnia warunki do korzystania z zabiegów kosmetycznych i estetycznych, ale również decyduje o charakterze wnętrza. Stosując lustra łazienkowe możemy optycznie powiększyć niewielką łazienkę, urozmaicić jej wystrój i bardziej efektywnie wykorzystać oświetlenie. Jak dobrać rozmiar lustra do łazienki? Co może nam zaoferować w tym zakresie dobry zakład szklarski?

Lustra łazienkowe na wymiar: Jak wybrać?

Możliwość zamówienia lustra łazienkowego na wymiar to obecnie standard. Taką usługę oferuje zdecydowana większość zakładów szklarski. Składając zamówienie na lustro powinniśmy się spodziewać pytań o:
  • kształt i wymiary lustra,
  • sposób wykończenia,
  • system montażowy.
Dla osób, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z wyborem luster łazienkowych powyższe pytania mogą być trudne. Z myślą o tych osobach przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą Ci w wyborze optymalnego rozmiaru lustra do Twojej łazienki.

Rozmiar lustra

Rozmiar lustra powinien odpowiadać jego przeznaczeniu. Lustra łazienkowe tradycyjnie wiesza się nad umywalką. Ich zadaniem nie jest prezentowanie całej sylwetki, a umożliwienie wykonania czynności higienicznych i zabiegów kosmetycznych w obrębie twarzy i dekoltu. Przyjmuje się zasadę, że aby wygodnie korzystać z lustra, jego szerokość powinna wynosić od 40 do 80 cm, a grubość nie mniej niż 4 mm.   Jeśli metraż i układ pomieszczenia na to pozwala warto sięgnąć po większe lustro. To wybór szczególnie rekomendowany w przypadku małych dzieci. Większe lustro ułatwia dzieciom wykonywanie czynności higienicznych i wypracowywanie prawidłowych nawyków dbania o higienę jamy ustnej, włosów i twarzy.  

Kształt lustra

Drugim ważnym czynnikiem przy wyborze lustra łazienkowego jest jego kształt. Standardowo lustra łazienkowe są wykonywane w trzech podstawowych kształtach:
  • prostokąt,
  • koło,
  • owal.
Lustra owalne to rozwiązania charakterystyczne dla wnętrz utrzymanych w tylu klasycznym. W nowoczesnych łazienkach znacznie lepiej prezentują się lustra okrągłe i prostokątne. Mogą być wykończone frezem lub obramowaniem. Decydując się na lustro w ramie warto wybrać lekką, nowoczesną konstrukcję, która będzie korespondowała z kolorystyką kabiny prysznicowej lub armatury.

System montażu

Lustra łazienkowe są oferowane z różnymi systemami montażu. W zależności od projektu dekoracji wnętrza możemy wybrać:
  • otwory montażowe o dowolnej średnicy,
  • systemy montażowe do zawierzania luster na hakach i gwoździach,
  • lustra gładkie do bezpośredniego klejenia na ścianie.
Lustra gładkie do bezpośredniego klejenia na ścianie cieszą się bardzo duża popularnością wśród inwestorów, zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Decydując się na lustra do klejenia na ścianie wybieramy przede wszystkim rozwiązania wielkopowierzchniowe, które zajmują znaczną część powierzchni ściany. Lustra tego typu obok zastosowań funkcjonalnych pełnią ważną rolę w wystroju przestrzeni.