loading

Choć płytki ceramiczne wciąż cieszą się wysokim zainteresowaniem, to coraz częściej przestrzenie nad blatem roboczym w kuchniach wykańcza się innego rodzaju materiałami. Kuchenne ściany są o wiele bardziej narażone na zabrudzenia i oddziaływanie różnego rodzaju substancji, takich jak np. woda czy tłuszcz. Myśląc o alternatywie dla płytek należy więc zadbać o to, by wybrane rozwiązanie skutecznie zabezpieczało ściany, a jednocześnie było łatwe w utrzymaniu czystości. Co wybrać do kuchni zamiast płytek? Odpowiadamy.

Lacobel, czyli panele szklane w nieograniczonej kolorystyce

Panele szklane, a dokładniej panele lacobel do kuchni to rozwiązanie nowoczesne i niedrogie, dlatego cieszy się od lat dużą popularnością jako alternatywa dla płytek. Cechuje je też wszechstronność, bo daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, a to wszystko dzięki nieograniczonej dostępnej kolorystyce. 

Szkło z jednej strony skutecznie zabezpiecza przestrzeń między blatem a szafkami przed różnego rodzaju zabrudzeniami, z drugiej zaś stanowi niezwykle efektowną dekorację. Panele odporne są na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i częste zmiany temperatur. Wykończoną szklaną ścianę bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. By pozbyć się zacieków czy nieestetycznych śladów wystarczy przemyć ją zwykłym dedykowanym płynem.

Szkło laminowane z dowolną grafiką

Obok całkowicie gładkich szklanych paneli, wysokim zainteresowaniem cieszy się także szkło lacobel z dowolną grafiką, wzorem lub motywem. To doskonała alternatywa dla płytek, która sprawdzi się w pomieszczeniach znacznie bardziej nowoczesnych lub oryginalnie wykończonych. 

Zaletą szkła z nadrukiem jest praktycznie nieskończona ilość dostępnych wzorów. Są to m.in. imitacja marmuru, obraz z panoramą miasta, motyw roślinny czy spożywczy. Warto pamiętać, że montaż szkła na ścianie jest inwestycją na lata. Dlatego należy rozważnie dobierać tu grafiki. Zbyt ostry motyw może się bowiem szybko znudzić i w dłuższej perspektywie – przytłaczać.

A może…lustro?

Stosowanie lustra w kuchni zamiast płytek to jeden z najnowszych trendów aranżacyjnych. To rozwiązanie dedykowane dla miłośników nietypowych i oryginalnych wykończeń wnętrz, Sprawdzi się praktycznie w każdej kuchni, a w szczególności tej niewielkiej. Tutaj wniesie nieco lekkości i nada głębi, przez co optycznie powiększy całe pomieszczenie. 

Wykonane ze szkła o podwyższonej odporności termicznej i mechanicznej lustro, doskonale zniesie trudy związane z codziennym użytkowaniem kuchni. Trzeba jednak liczyć się z tym, że różnego rodzaju zabrudzenia wynikające z gotowania będą widoczne tu już na pierwszy rzut oka. Na szczęście lustro nie wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego wszelkie ślady można na bieżąco w prosty sposób wyczyścić.