W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy pochylić się nad tak wielowątkowym pojęciem jak szczelność obudowy kabin prysznicowych. Jest to istotny element, który ma wpływ na wygodę codziennego użytkowania. O co należy zadbać, aby prysznic był szczelny?
Szczelność kabiny prysznicowej – od czego zależy?
Oczywistym jest, że każdy oczekuje idealnego efektu szczelności. Oferowane w naszej firmie zabudowy prysznicowe spełniają optymalnie funkcję ograniczającą rozpryski wody, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości uszczelek oraz listew progowych. Elementy stałe uszczelniane są silikonem do akwariów, najczęściej transparentnym, co gwarantuje trwałość i niezawodność naszych produktów. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy system uszczelnień i progów nie poradzi sobie w przypadku złego spadku lub odpływu który nie radzi sobie z ilością wody spływającą z deszczownicy lub słuchawki prysznicowej. Innymi słowy, stopień bryzgoszczelności zależy nie tylko od prawidłowo przeprowadzonego montażu, ale także od odpowiednio wyprofilowanego brodzika lub posadzki z odpływem liniowym. Możemy więc śmiało powiedzieć, że odpowiedni spadek jest kluczem do szczelności kabiny prysznicowej.
Uszczelki na szybie prysznicowej – jakie jest ich zadanie?
W dzisiejszych trendach architektonicznych mocno osadziły się kabiny bezbrodzikowe, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. W takim przypadku szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na zachowanie prawidłowego spadku podłogi w kierunku odpływu. Istotne jest także zadbanie o to, aby odpływ umieszczony został możliwie jak najdalej od drzwi, aby woda grawitacyjnie spływała w stronę odpływu. Warto o tym pamiętać, gdyż same drzwi prysznicowe są elementem ruchomym, a znajdujące się na nich uszczelki nie są przystosowane do tamowania większej ilości wody. Ich głównym zadaniem jest jedynie zabezpieczenie przed wodą, która spływa po szybie oraz skierowanie jej za pomocą okapnika w kierunku odpływu. W przypadku, kiedy woda nie spływa wartko w stronę odpływu i piętrzy się przy drzwiach, nawet najlepszej jakości uszczelka nie poradzi sobie z zadaniem zatrzymania jej. Napierająca woda w końcu znajdzie szczelinę i wypłynie poza kabinę. Właśnie dlatego, tak istotnym elementem każdej kabiny jest zachowanie prawidłowego spadku podłogi.
Prawidłowy spadek podłogi – czyli jaki?
Teoretycznie taki spadek powinien wynosić 1,5-2 % na metr, jednak nasze doświadczenie pokazuje że najlepiej zadbać o to, aby wynosił on nie mniej niż 10 mm na 1 mb. Przy zachowaniu takiego spadku zyskujemy pewność, że woda nie będzie wypływać spod drzwi naszego natrysku. Co w przypadku, gdy łazienka jest już gotowa i nie jesteśmy w stanie nic zmienić, a spadek jest zbyt mały? Tutaj rozwiązaniem mogą być specjalne uszczelki z dużym okapnikiem lub progi, które wykonane są z transparentnego materiału, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne, a świetnie spełniają swoją rolę. Natomiast, jeżeli nie mamy w ogóle spadku lub jest on znikomy sprawa jest bardzo trudna. Należy wtedy wykonać i przykleić pod drzwiami wysoki próg lub wykonać na zamówienie jakiś wysoki element który zatrzyma nadmiar wody. Niestety wtedy idea natrysku bez brodzika upada, gdyż na podłodze pojawiają się duże elementy oddzielające przestrzeń natrysku od reszty łazienki. Co więcej, w wydzielonej przestrzeni też może utrzymywać się woda, która ze względu na brak spadku nie będzie spływać w stronę odpływu. Dlatego bardzo ważne jest aby problem spadku rozwiązać na etapie projektowania lub realizacji prysznica bez brodzika.Mamy nadzieję, że nie przestraszyliśmy Państwa zbytnio powyższym artykułem. Naszym celem było jedynie podkreślenie, na co warto zwrócić uwagę już na etapie planowania. Zastosowanie prostych zmian może pomóc w uniknięciu sporych problemów. Należy też pamiętać, że w znakomitej większości efekt jest dla Naszych klientów satysfakcjonujący, a zabudowy robione na wymiar są idealnie dopasowane do Państwa potrzeb i zaspokajają najbardziej wymagających klientów. W przypadku wątpliwości co do zasadności niektórych rozwiązań zalecamy skontaktować się z nami. Z przyjemnością doradzimy Państwu jak uniknąć błędów i jakie rozwiązania będą najlepsze.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności