loading
Szkło to materiał znany z elegancji, ale też delikatności. Dla wielbicieli szklanych dodatków i dekoracji, którzy stawiają na mocniejsze tworzywa, powstało szkło hartowane, czyli bardziej wytrzymały odpowiednik szkła, idealny do wykorzystania między innymi w branży wykończeniowej i dekoracyjnej. Zobaczmy, czym jest szkło hartowane i jakie są właściwości tego materiału.

Co to jest szkło hartowane?

Szkło hartowane to szkło, które zostało poddane obróbce termicznej, czyli tzw. hartowaniu. Celem takiego działania jest podniesienie wartości użytkowych materiału, a przede wszystkim zwiększenie odporności szkła na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki procesowi hartowania wytrzymałość tworzywa może wzrosnąć nawet dziewięciokrotnie. Z wyglądu trudno jest rozpoznać, czy mamy do czynienia ze szkłem zwykłym, czy hartowanym. Zazwyczaj znakiem rozpoznawczym jest jedynie specjalny znaczek lub naklejka z oznaczeniami (Safety Glass, ESG, ESG Glas, czy Tempered Glass). Szkło hartowane może być wykorzystywane między innymi w piekarnikach, kuchenkach mikrofalowych czy lodówkach. Czym jest szkło hartowane

Na czym polega proces hartowania szkła?

Podczas hartowania szkło jest podgrzewane do temperatury ponad 600 stopni Celsjusza a po podgrzaniu gwałtownie schładzane pod wpływem sprężonego powietrza. Hartowanie wpływa na strukturę szkła; na zewnętrznych powierzchniach materiału powstają naprężenia ściskające, a w jego wnętrzu, naprężenie rozciągające. Dzięki temu można otrzymać szkło, które jest wiele razy mocniejsze od tradycyjnego.

Jakie są właściwości szkła hartowanego?

Szkło hartowane wyróżnia się przede wszystkim znacznie zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokich temperatur. Szacuje się, że aby stłuc szkło hartowane potrzeba siły nawet do 7 razy większej, niż w przypadku zwykłego szkła. Szkło hartowane charakteryzuje się również tym, że może wytrzymać nagłe zmiany temperatury (nawet do 200 stopni Celsjusza), dlatego tak świetnie nadaje się do urządzeń kuchennych oraz do wykorzystania w warunkach zewnętrznych. Warto wiedzieć również o tym, że szkło hartowane wykazuje większe bezpieczeństwo w przypadku stłuczenia. Zwykła szyba rozpada się na ostro zakończone kawałki o różnej wielkości. W przypadku szkła hartowanego, po stłuczeniu szyba dzieli się na drobne kawałki, które nie posiadają ostrych krawędzi.

Zastosowanie szkła hartowanego

Ze względu na swoje właściwości szkło hartowane znalazło zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Można je wykorzystać wszędzie tam, gdzie tworzywo będzie narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz gwałtowne zmiany temperatur. Szkło hartowane stosowane jest chętnie w branży meblarskiej (do tworzenia eleganckich blatów i frontów meblowych) oraz powszechnie w branży budowlanej i okiennej (np. szyby hartowane).  Szkło hartowane można wykorzystać do różnych projektów. Możliwość zamówienia szkła hartowanego na wymiar sprawia, że można zachować dowolność w zakresie wykorzystania materiału do celów budowlanych lub aranżacyjnych.