Balkony, tarasy, loggie to przestrzenie wymagające odpowiedniego zabezpieczenia. Najbardziej popularną formą zabezpieczenia elementów architektonicznych tego typu są barierki. Nowoczesne barierki wykonuje się z szeregu zróżnicowanych materiałów konstrukcyjnych – od drewna, przez stal czarną i nierdzewną, po panele z tworzyw sztucznych i płyt konstrukcyjnych oraz szkło. Barierki szklane są od lat wykorzystywane w obiektach mieszkalnych oraz hotelach i pensjonatach. Dawniej popularną formą wypełnienia przestrzeni między wspornikami i elementami konstrukcyjnymi było m.in. szkło zbrojone – panele szklane z dodatkowym wzmocnieniem w postaci metalowej siatki. Panele te najczęściej nie odznaczały się wysoką przejrzystością i transparentnością, a zatopiona w szkle siatka po latach eksploatacji przejawiała tendencje do korozji, zwłaszcza jeśli warstwa szkła uległa wcześniej uszkodzeniu. Dzisiaj barierki szklane to wyraz luksusu i elegancji. Decydują się na nie właściciele domów jednorodzinnych i komfortowych pensjonatów. Wszystko za sprawą wysokich walorów estetycznych, które skutecznie podnoszą prestiż zabudowy i dodają jej swoistej klasy.
Barierki szklane do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz
Wielu inwestorów jest przekonanych, że nowoczesne
barierki szklane to konstrukcje dedykowane wyłącznie do aplikacji wewnętrznych. W rzeczywistości barierki szklane równie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Mogą stanowić elegancką alternatywę dla balustrad schodowych, jak i ekskluzywny system zabezpieczający użytkowników tarasu lub balkonu przed wypadnięciem. Doskonale sprawdzą się w przypadku tarasów dachowych, jak i punktów widokowych ulokowanych na wyższych kondygnacjach budynków. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim przejrzystość i transparentność przegrody, która nie zaburza odbioru otoczenia – obraz widziany przez szklaną barierkę jest równie wyraźny, jak obraz oglądany przez okno. Szklane barierki to także doskonały sposób na optyczne otwarcie przestrzeni tarasu i jego wizualne powiększenie.
Jak powinna być wykonana barierka ze szkła?
Szklane barierki wykonuje się współcześnie z wysokogatunkowego szkła hartowanego. Wynika to z podwyższonej odporności materiału na uszkodzenia mechaniczne, w tym uderzenia. Ponadto szkło hartowane jest szkłem bezpiecznym, po rozbiciu rozsypuje się na drobne i tępe okruchy, dzięki czemu może być materiałem konstrukcyjnym wykorzystywanym nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych, ale również w przestrzeni publicznej. Tam, gdzie nie zależy nam na krystalicznej transparentności komponentów szklanych barierki szklane możemy dodatkowo zabezpieczyć specjalną folią, która utrzymuje element w jednym kawałku nawet po rozbiciu szklanego elementu. Folia zwiększa bezpieczeństwo barierek szklanych, jednocześnie ułatwiając demontaż uszkodzonych elementów i ich wymianę na nowe.
Barierki szklane występują w wielu wariantach, jako barierki stalowe lub drewniane z wypełnieniem szklanym lub barierki pełnoszklane.