Wady i zalety balustrady ze szkła

Balustrady ze szkła to popularny element konstrukcyjny znajdujący zastosowanie w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, użytkowym i usługowym. Balustrady całoszklane to doskonały sposób na nowoczesne, a przy tym eleganckie wykończenie elewacji. Podkreślają minimalistyczny oraz industrialny charakter budynku, jednocześnie podnosząc jego klasę. Jakie są wady i zalety balustrady ze szkła? Czy ten rodzaj wykończenia sprawdzi się w przypadku każdego obiektu?

Czym jest balustrada szklana?

Balustrady szklane to obecnie niekwestionowany lider systemów zabezpieczenia tarasów i balkonów. Stanowią pewnego rodzaju synonim nowoczesnego budownictwa, niezależnie od tego czy jest to obiekt nowo wznoszony czy modernizowany. Ich zastosowanie nadaje bryle lekkości i podkreśla jej elegancki charakter.

Planując montaż balustrad szklanych możemy wybierać spośród licznych rozwiązań oferowanych przez zakład szklarski:

 • balustrady samonośne,
 • balustrady szklane na szynie,
 • balustrady w stalowej ramie.

Balustrady samonośne – balustrady samonośne są w całości wykonane ze szkła, dzięki temu prezentują się bardzo elegancko i nowocześnie. Jedynym mankamentem systemu jest konieczność zastosowania specjalnego typu mocowania, co wymaga wyboru balustrad już na etapie projektowania obiektu.

Balustrady szklane na szynie – balustrady na szynie cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwy montaż i możliwość wykończenia przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów. Możliwość zastosowania drewna lub stali do wykończenia balustrad daje możliwość bezkompromisowego dopasowania ich do stylu elewacji budynku.

Balustrady w stalowej ramie – stalowe ramy dają możliwość tworzenia balustrad w różnych kształtach i rozmiarach, co przekłada się  na bardzo szerokie możliwości aranżacji przestrzeni. W tym typie balustrad możemy zastosować szkło transparentne lub barwione, co dodatkowo wpływa na aspekt wizualny wykończenia.

Balustrada ze szkła: Wady i zalety

Szkło to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Liczne zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków zawdzięcza charakterystycznym właściwościom. Jest trwały i odporny na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jakie jeszcze zalety mają szklane balustrady?

Do najważniejszych zalet balustrad szklanych zaliczamy:

 • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
 • łatwość w utrzymaniu czystości,
 • optyczne powiększenie wnętrza,
 • łatwość dopasowania materiału do większości aranżacji,
 • zapewnienie przepływu światła.

Jakie są wady balustrad ze szkła? Wśród tych najbardziej podstawowych wymieniamy:

 • wysoką, w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami wykończeniowymi, cenę materiału,
 • dużą wagę,
 • wysoką przezierność, co ogranicza stopień prywatności jaki jesteśmy w stanie uzyskać na balkonie/tarasie,
 • podatność na zanieczyszczenia.

W kontekście zastosowania szkła w konstrukcji balustrad zewnętrznych zalety przewyższają wady. Balustrady szklane są trwałe, estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Za ich wyborem dodatkowo przemawia prezencja. Szkło doskonale się prezentuje i zachowuje oryginalny wygląd przez długi czas eksploatacji.